İran’dan İsrail’e misilleme gelecek mi? Üst düzey yetkili Reuters’a açıkladı

Ortadoğu’da yıllardır süren İran-İsrail gerilimi 1 Nisan itibarıyla farklı bir boyut kazandı. İran, Şam’daki konsolosluğuna düzenlenen ve aralarında generallerin de bulunduğu Devrim Muhafızları mensubu yedi kişinin öldüğü saldırının ardından 13 Nisan’da 300’ü aşkın füze ve insansız hava aracıyla İsrail’e saldırı düzenledi.

Yaklaşık bir haftadır Tel Aviv yönetiminin Tahran’a yanıtının nasıl ve ne zaman olacağı merak ediliyordu. Haber bu sabah geldi. İki ABD’li yetkili Amerikan CBS News kanalına yaptıkları açıklamada bir İsrail füzesinin İran’ın İsfahan kentini vurduğunu doğruladı.

İran medyası, bu sabah erken saatlerde İsfahan kenti çevresinde patlamalar duyulduğunu ve ülkenin hava savunma sistemlerinin devreye girmesinin ardından da üç insansız hava aracının (İHA) imha edildiğini bildirdi.

İran nasıl yanıt verecek? İşte ilk mesaj

Bugün itibarıyla yanıtı merak edilen yeni soru ise İran’ın İsrail’e karşılık verip vermeyeceği…

Reuters’a konuşan üst düzey bir İranlı yetkili, İsrail saldırsının ardından “derhal bir misilleme planının olmadığını”, “saldırının arkasında kim olduğuna dair net bir açıklama bulunmadığını” söyledi.

Söz konusu yetkili, “Olayın dış kaynağı henüz teyit edilmedi. Dışarıdan herhangi bir saldırı almadık ve tartışma saldırıdan ziyade sızma yönünde ilerliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x