Gizli tanık skandalı TBMM gündeminde

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Sözcü Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün gündeme getirdiği ‘gizli tanık’ skandalını meclis gündemine taşıdı.

Çömez ”Gizli tanık usulü belli bir önemi ve hassasiyeti haizken, Ayhan Bora Kaplan hadisesinde gizli tanık konumunda olan, aynı zamanda suç örgütünün önde gelen isimlerinden S.S. ile ilgili bir takım iddialar basına yansımıştır. Gazeteci Saygı Öztürk’ün köşe yazısında dile getirdiği üzere gizli tanık şu anda yurt dışında bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

Soru önergesinde şu ifadelere yer verildi: “Gazeteci Saygı Öztürk’ün köşe yazısında dile getirdiği üzere gizli tanık şu anda yurt dışında bulunmaktadır. Bu gizli tanığın ifadelerde isim yerine kod adı yazılmıştır. İfadesinde ayağında elektronik kelepçe yakıldığını, ardından ev hapsi verildiğini fakat kendisinin istediği her yere gittiğini ve emniyet mensuplarının kendisini idare ettiğini söylemiştir. Ayrıca gece 4’te dışarı çıktığını, gittiği yerde yaralayıp hastaneye kaldırıldığını ve ardından sözde bir operasyon yapıldığını beyan etmiştir”

“NASIL BİR YAPTIRIM UYGULANACAK?”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya verilen soru önergesinde şu soruların yanıtı istendi: “Elektronik kelepçe takılarak hakkında ev hapsi verilen bir gizli tanığın konuttan ayrılmasına hangi gerekçeyle müsaade edilmiştir ve dahi yurt dışına çıkışı nasıl mümkün olmuştur? Bu konudaki güvenlik açığı nasıl giderilecektir? Davanın gizli tanığı konumundaki bu şahıs yurt dışına kaçtıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Şube müdür yardımcısıyla irtibata geçtiği ifade edilmektedir. Söz konusu müdür yardımcısı hakkında suç örgütü mensubuyla yaptığı bu görüşmeden ötürü nasıl bir yaptırım uygulanacaktır? Yaşanan bu hadisenin davanın seyrini kötü etkileme ihtimali var mıdır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x